Dlaczego Nawałka nie będzie selekcjonerem

Nie tylko futbolowa, ale cała sportowa Polska żyje wyborem nowego selekcjonera reprezentacji. Na miejsce zwolnionego przez Bońka Waldemara Fornalika już wręcz wepchano Adama Nawałkę. Nic bardziej mylnego.

Dlaczego zatem moim zdaniem Nawałka na pewno nie będzie selekcjonerem? To, że potencjalny kandydat nie ma trenerskiego CV nie jest przeszkodą, co w wielu rozmowach z mediami potwierdzał prezes Boniek. Zatem nawet gdyby Nawałka nie miał żadnego doświadczenia w trenerce, nie byłoby przeszkodą. Nawałka jakieś sukcesyma, ale ani to oczywiście nie przeszkoda, ani… nie sukcesy.

W przypadku naszych ligowych trenerów ogół kibiców zachowuje się tak, jak nasze kluby w stosunku do obiecujących piłkarzy. Wystarczy, że ktoś kopnie piłkę dobrze parę razy i jest sprzedawany na głęboką ławkę rezerwową na zachód. Podobnie czynią kibice i media w kwestii trenerów. Jeden sezonw miarę udany na krajowym podwórku i od razu Mesjasz reprezentacji!

Za prezesa Laty to kibice i media wepchały na stołek najpierw wielbionego Smudę, a potem Fornalika, by po pierwszym egzaminie na arenie międzynarodowej wywieźć ich na taczkach. Ile jest wart trenerski „sukces” w naszej lidze widać na przykładzie Smudy, który po porażce na EURO2012 kompletnie nie poradził sobie w 2 Bundeslidze, spadając z drużyną Regensburga do niższej klasy w fatalnym stylu, co nie przeszkadza mu teraz podnosić z kolan Wisłę Kraków w T-Mobile Ekstraklasie. Taka jest „siła” polskiej klubowej myśli trenerskiej. Wszystko to odbywa się kosztem nie tylko reprezentacji – bo trener ligowy to nie selekcjoner – ale również klubów. Wicemistrz kraju z Fornalikiem – Ruch Chorzów, w następnym sezonie gdyby nie karna relegacja z ligi Polonii Warszawa spadłby z ekstraklasy!

Media celowo nakręcają kibiców w różnych kierunkach myślenia, bo to dla nich woda na młyn. Dochodzi do paranoi, gdyż na prowadzącego kadrę narodową kreuje się Dariusza Wdowczyka, bo Pogoń Szczecin wygrała parę meczy, głównie za sprawą zdolnych Japończyków w składzie. Dla mediów Wdowczyk, który jeszcze niedawno był Dariuszem W. jawi się jako selekcjoner kadry! No ale sensacja jest. Dziś największym pozytywnym zaskoczeniem na ligowym podwórku jest Górnik Zabrze, no to trzeba na stołek „posadzić” ich trenera. Tak głośno krzyczy gors kibiców i niemal wszystkie media. Mało tego – media trąbią, że sam Boniek „miedzy wierszami” potwierdził ich przypuszczenia.

Nawałka to być może gość z przyzwoitym klubowym warsztatem trenerskim. Ale właśnie klubowym. Ma grupę chłopaków przez okrągły rok, codziennie, ustala reżim treningowy, taktykę, obserwuje zachowanie i relacje między zawodnikami. To zupełnie inna para kaloszy niż poziom reprezentacji, gdzie trzeba zwołać chłopów z całej Europy, najlepszych w danej chwili, ustalić taktykę, odpowiednio zmotywować, zbudować autorytet u niejednokrotnie większych gwiazd niż on sam. I ma na to klika dni. Na zgrupowaniach kadry nie ma czasu na trening, czyli na pracę do której przyzwyczaił się w klubie. A Adam Nawałka ma charakter trudny. To, że nie pozwoli sobie „w kaszę dmuchać” nie zawsze jest zaletą. Selekcjoner musi znać zasadę „kija i marchewki” i wiedzieć co i kiedy stosować.

Dla mnie decydującym argumentem za tym, że Nawałka nie będzie selekcjonerem, jest osoba prezesa PZPN Zbigniewa Bońka. To gość obeznany w piłkarskim światku jak mało kto w naszym kraju. Facet zawsze miał charakter, często szedł pod prąd i mimo to, a może właśnie dlatego, zaszedł dość daleko. Boniek doskonale wie, że to media i kibice wykreowały dwóch poprzednich selekcjonerów i wyszła z tego kicha. Nie wierzę, żeby uległ teraz takiej samej presji, jak jego niechlubny poprzednik. Poza tym nie jest w styluBońka „podawanie na tacy” rozwiązania w sytuacji, gdy publicznie twierdzi, że rozwiązania brak. Prezes w czasie kariery piłkarskiej niejednokrotnie fundował swoim rywalom niekonwencjonalne zagrania. Mam nadzieję, że tak będzie i teraz. Owszem, selekcjonerem będzie Polak. Ale „podany na tacy” Nawałka? Nigdy! To nie w stylu Bońka.

fot. Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>